Najlepsze górskie szlaki – Polska i Słowacja

Zarówno Polska i Słowacja mają do zaoferowania wiele pięknych szlaków górskich, które koniecznie warto zaliczyć. Tatry na granicy obu tych krajów często skrywają łączone trasy widokowe, które prowadzą przez piękne otoczenie, ukazując naturalne bogactwo tego regionu.

Specjalne z myślą o fanatykach wędrowania w górach przygotowaliśmy przegląd rozwiązań w kwestii dostępnych szlaków do wyboru na weekendowy wypad solo, ze znajomymi lub rodziną. Sprawdź nasze propozycje szlaków o różnej trudności i osobiście odkryj piękno Tatr.

Szlaki łączone Polska – Słowacja

Turyści mają do dyspozycji sporo popularnych szlaków przebiegających przez granice obu tych krajów.

  • Szlak Orlej Perci – przez wielu uważany jako wymagający i przecina granicę państwową. Prowadzi przez malownicze Wysokie Tatry i oryginalny szlak Orlej perci.
  • Dolina Chochołowska – prowadzi do Doliny Cichańskiej przez przełęcz i w stronę słowackich Tatr. Jest pełen zachwycających i różnorodnych widoków.
  • Wielki Chocz – to szlak z Zawoi w kierunku Wielkiego Chocza. Biegnie przez góry Małej Fatry z pięknymi widokami na Tatry.
  • Dolina Suchej Wody – to szlak pieszy na słowacką stronę Tatr Wysokich. Z trasy można podziwiać widoki jezior i malowniczych krajobrazów.
  • Szlak Rakon – prowadzi ze słowackiej miejscowości Terchova i wiedzie na polski szczyt Rakon.

Wspomniane wyżej trasy są oceniane pod kątem trudności i oferują inny czas wędrówki, by dotrzeć do ich ostatecznego celu. Koniecznie sprawdź dokładne informacje o konkretnej trasie przed wyruszeniem w podróż.

Najlepsze szlaki w słowackiej części Tatr

Szlak na Rysy od słowackiej strony tp alternatywa dla popularnej trasy wytyczonej od polskiej strony. Prowadzi na najwyższy szczyt w Polsce i oferuje przepiękne widoki przy zaawansowanej trudności drogi.

Wędrówka na Krivań to świetny pomysł, jeśli interesują Cię najbardziej charakterystyczne szczyty Tatr Słowackich. Ze szlaku można podziwiać piękne krajobrazy na okoliczne góry.

Szlak na Chopok to trasa biegnąca w kierunku Niskich Tatr po słowackiej stronie. To wysoki szczyt w lokalnym paśmie gór. Trasa w jego kierunku prowadzi przez doliny i charakterystyczne grzbiety.

Najlepsze szlaki po polskiej stronie Tatr

Szlak na Giewont to jeden z popularniejszych, o którym mógł słyszeć praktycznie każdy. Uważany za wymagający, oferuje piękne widoki i wspinaczkę po skałach. Szczyt Giewont jest zlokalizowany bardzo blisko Zakopanego.

Szlak na Rysy to kolejna popularna trasa piesza wytyczona przez Dolinę Pięciu Stawów. Jest oceniana na wymagającą i zdaniem wielu wymaga doświadczenia. Rysy to najwyższy szczyt w Polsce.

Jak przygotować się na wędrówkę?

Znając kilka ciekawych szlaków łączących piękno słowackich i polskich Tatr, możesz przejść do planowania i przygotowywania się do trasy. Pamiętaj, by odpowiednio przygotować sobie najpotrzebniejszy sprzęt i obserwować pogodę.

Wybierając trasę dla siebie, koniecznie weź pod uwagę swój poziom zaawansowania i znajomość terenu. Poszczególne szlaki z wyżej wymienionych mogą być wymagające i są przeznaczone dla osób z doświadczeniem. Skorzystaj z poradników i informatorów, by dowiedzieć się więcej o warunkach panujących na konkretnej trasie.