Malowniczy Bardejov leży u stóp Beskidu Niskiego, w dorzeczu rzek Topla i Lukawica na wysokości 277 m n.p.m. Pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1241 i znajduje się w Kronice Ipatijewskiej. Następna wzmianka jest w Liście węgierskiego króla Bela IV. i pochodzi z 1247 roku. W tym czasie terytorium to osiedlali bracia cystersi, którym król potwierdził owy obszar na własność. W 1269 roku Bardejov znów staje się majątkiem królewskim. Na przełomie XIII i XIV stulecia osiedlili się tu osadnicy niemieccy. W XIV wieku król Karol Robert udzielił miastu Bardejov znaczące przywileje. W 1376 roku Bardejov awansował na wolne miasto królewskie. W XV wieku kontynuował rozwój i okres ten można zwać złotym wiekiem Bardejova, kiedy miasto osiągnęło swój największy rozmach. Znajdowały się tutaj 64 rzemiosła, 51 cechów i 146 majstrów rzemieślniczych. Miasto liczyło 3000 obywateli, posiadało winnice, tartaki, młyny, huty szkła, browar i magazyn soli. W XVI wieku nastąpiła era największego rozmachu nauki, kultury i sztuki. W XVII i XVIII stuleciu miasto przeżyło upadek spowodowany zamieszkami husytów i braci czeskich, wojnami przeciw Turkom, antyhabsburskimi powstaniami stawowymi, epidemią dżumy i również rozległymi pożarami. Lekkie ożywienie nastąpiło w XIX wieku, kiedy została zbudowana kolej, hotel i szpital, ale w latach 1878 i 1902 miasto nawiedziły najbardziej niszczące pożary w historii i wkrótce status gospodarczy Bardejova jeszcze pogorszyła I. i II. wojna światowa.
Do najbardziej znaczących pamiątek historycznych Bardejova należy kulturalna pamiątka narodowa Bazylika Minor św.
Egidia. Pierwsze wzmianki pochodzą z 13. wieku a budynek jest szczytem późnego gotyku. Wieża o wysokości 76 m należy do najwyższych w Republice Słowackiej. Wnętrze przyozdabia 11 autentycznych ołtarzy gotyckich, przy czym ołtarz główny św. Egidia osiąga 17 m wysokości i jest najwyższym w Republice Słowackiej. Kościół kilkakrotnie zmieniał właścicieli, przeszedł wiele rekonstrukcji i postać dzisiejszą otrzymał pod koniec XIX wieku. Następnym znaczącym budynkiem jest gotycko-renesansowy Ratusz zbudowany w latach 1505 do 1511 i dominuje w centrum historycznym. Na jego gzymsie umieszczono 118 plastyk a na szczycie pomnik rycerza Rolanda. W przeszłości był siedzibą rady miasta i stanowił centrum życia kulturalnego, handlowego i społecznego. Dzisiaj mieści się w nim muzeum. Historyczny rynek miasta otaczają domy z elementami architektury gotycko-renesansowej. Dawniej miasto było ogrodzone systemem murów obronnych z fosą wodną i 23 basztami, który do dnia dzisiejszego należy do najbardziej utrzymanych systemów fortyfikacyjnych na Słowacji. Miejski rezerwat pamiątkowy łącznie z suburbiem żydowskim w roku 2000 został wpisany na Listę światowego kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa UNESCO.
Miasto powiatowe Bardejov z ponad 33-tysiącami mieszkańców stanowi centrum Górnego Szarisza i znajduje się w północnej części regionu preszowskiego.
Można tu znaleźć szeroką sieć usług, mnóstwo kulturalno-społecznych, relaksacyjnych i sportowych obiektów jak np. muzea, skansen, sale wystawowe, biblioteka, kino, kluby internetowe, kluby disco, obiekty dla dzieci i młodzieży, hala sportowa, hala lodowiskowo-sportowa, hala miejska, baseny kryte i odkryte, minigolf, korty tenisowe, kluby fitness, szkoły jazdy konnej, ośrodki narciarskie, drogi tlenowe. Usługi dla turystów zapewniają: biuro turystyczno-informacyjne, poczta, banki, punkty wymiany, agencje i biura podróży, stacje paliw, stacje LPG, naprawy i holowania pojazdów, apteki, usługi optyczne, szewskie, krawieckie, zegarmistrzowskie, pralnicze itp. W mieście znajduje się dużo szkół i innych instytucji edukacyjnych oraz dwie uczelnie wyższe. Transformacja gospodarki do warunków rynkowych skierowała rozwój w powiecie do powstania instytucji prywatnych i przedsiębiorstw. Przemysł orientuje się głównie na przemysł skórzany, maszynowy, odzieżowy, przeróbkę drewna i przemysł spożywczy. Silną pozycję posiadają w mieście kurorty.
Częścią miasta są również Bardejovskie Kupele, w których łączy się piękno kulturalno-historycznych pamiątek i lecznicze efekty wód mineralnych. Historia uzdrowiska jest ściśle związana z Bardejovem. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1505 roku, kiedy już były znane lecznicze efekty wód mineralnych i powstały pierwsze kabiny kurortowe. Na leczenie przybywało tu wiele znaczących osób, miedzy innymi i druga małżonka cesarza Napoleona I Maria Luisa jak również cesarzowa Elżbieta zwana Sisi. Rozwojowi uzdrowiska przeszkodziła I. wojna światowa i bardziej intensywny rozwój nastąpił dopiero w drugiej połowie XX wieku. Zwiedzający kurorty mogą nie tylko zaznać leczniczą siłę zabiegów, ale też rozmaitość życia kulturalno-społecznego.
W niedalekich kurortach można podziwiać skansen, ewentualnie piękno drewnianych kościółków w niedalekich wioskach: Friczka, Lukow, Kriwe, Jedlinka, Herwartow, Troczany lub Kożany. Pogórza Beskidu Niskiego i Czergowa umożliwiają turystykę jak w lecie tak i w zimie. Oglądając atrakcje przyrodnicze jak Becherowska Tisina, Regetowske Raszelinisko, Czergowski Minczol, Slatina pod Lieskowcem w części Bardejovska Nowa Wieś lub 700- letni dąb we wsi Dubinne turysta może zabłądzić aż do bliskiej Polski. Odwiedzającym latem są do dyspozycji baseny otwarte w mieście, kurortach, Niżnej Polianke, popularne jest myślistwo, wędkarstwo i jeździectwo. Entuzjastów rowerów latem ucieszy możliwość uprawiania turystyki rowerowej a zimą znów ci, którzy lubią jazdę na nartach, ocenią ilość wyciągów narciarskich i tras biegowych w ośrodkach narciarskich Regetowka, Stebnicka Huta, Niżna Polianka lub w uzdrowisku Bardejowske Kupele.
Geograficzne położenie historycznego centrum miasta – Plac ratuszowy – posiada współrzędne:
Długość geograficzna: 49°17´36´´ N
Szerokość geograficzna:21°16´45´´E
Wysokość powyżej morza: cca 276 m n.p.m
Powierzchnia miasta:
Powierzchnia katastru miasta łącznie z miejskimi częściami, tj. Bardejowskie Kupele, Dlha Luka, Bardejowska Nowa Wes, Bardejowska Zabawa oraz Bardejowski Mihalow wynosi 7 277,14 ha.
Zarządzanie oraz samorząd
Miasto Bardejów jest siedzibą powiatu i zarazem w ramach samorządowej organizacji Słowacji, częścią Preszowskiego Samorządowego Województwa. Miasto Bardejów jest samodzielną terenową samorządową jednostką, która samodzielnie gospodaruje własnym majątkiem oraz dochodami. Spełnia zadania w zakresie dbałości o wszechstronny rozwój miasta oraz potrzeby jego mieszkańców.
Władze miasta to:
Rada Miejska – jest to 25 osobowe ciało przedstawicielskie miasta w którego skład wchodzą radni wybrani przez obywateli miasta w wyborach bezpośrednich. Decyduje w sprawach podstawowych miasta.
Burmistrz jest przedstawicielem miasta oraz jego najwyższą władzą wykonawczą. Kadencja – 4 lata.
Mieszkańcy (dane na dzień 31.12.2005.)
Liczba mieszkańców miasta Bardejów ogółem: 33.374 – 100,00 %
W tym: mężczyźni: 16.471 – 49,35 %
kobiety: 16.903 – 50,65 %
Osoby ekonomicznie aktywne
ogółem: 17.131 – 100,00 %
mężczyźni: 9.018 – 52,64 %
kobiety: 8.113 – 47,36 %
Struktura wiekowa:
Wiek przedprodukcyjny:
0-14 lat 6.100 – 18,28 %
Wiek produkcyjny:
mężczyźni: 15-59 lat 11.622 – 70,56 %
kobiety 15-54 lat 10.683 – 63,20 %
Wiek poprodukcyjny:
mężczyźni ponad 60 lat 1.665 – 10,11 %
kobiety ponad 54 lata 3.304 – 19,55 %
Przeciętny wiek:
ogółem: 34,94 lat
mężczyźni: 33,68 lat
kobiety: 36,18 lat
Narodowości:
Słowacka 91,04 %
Rusińska 2,46 %
Romska 2,97 %
Ukrainska 1,40 %
Czeska 0,42 %
Węgierska 0,14 %
Pozostała 1,57 % (polska, niemiecka, rosyjska)
Język urzędowy – Język słowacki
Wyznania (dane na dzień 31.12.2001.)
Rzymskokatolickie 63,20 %
Grekokatolickie 16,90 %
Protestanckie 7,50 %
Prawosławne 4,30 %
Pozostałe 3,20 %
Bez wyznania 4,90 %