Słowackie specjały kulinarne

Słowacja jako kraj graniczący z Polską, słynie z wielu rzeczy, również ze smacznej i tradycyjnej kuchni. Już nieopodal granicy polscy turyści mogą skosztować lokalnych przysmaków, a przy okazji będą w stanie podziwiać piękne widoki i piękno natury, w tym malownicze krajobrazy gór po słowackiej stronie Tatr.

Będąc w polskich Tatrach, z pewnością próbowałeś oscypka i innych tamtejszych specjałów. Jeśli interesują Cię Słowackie odpowiedni tych dań i przekąsek, to razem z nami poznasz je już teraz!

Specjały kulinarne po słowackiej stronie Tatr

Planujesz podróż na Słowację i nie wiesz czego spróbować? Przygotowaliśmy krótką listę popularnych kulinarnych specjałów, których spróbujesz po słowackiej stronie Tatr.

  1. Oscypek – znany również w Polsce. Można go kupić również po drugiej stronie Tatr. W Słowacji popularny smażony i podawany w żurawinie. Możesz przetestować czy smakuje tak samo jak u nas.
  2. Bryndzové pirohy – tradycyjne słowackie pierogi nadziewane bryndzą. Bryndza to ser wytwarzany z mleka owczego. Pierogi są gotowane i podawane z podsmażaną cebulą oraz kwaśną śmietaną.
  3. Kapustnica – to tradycyjna słowacka zupa kiszonej kapusty. Przygotowywana z dodatkiem różnych rodzajów mięsa. Można spotkać w niej mięsa, jak kiełbasa, boczek, czy kawałki mięsa wieprzowego. Kapustnica jest szczególnie popularna w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy.
  4. Halusky bryndzowe – to klasyczne kluski ziemniaczane podawane z serem bryndza i podsmażaną cebulą. To tradycyjna regionalna potrawa.
  5. Placky zemnakowe – to tamtejszy odpowiednik polskich placków ziemniaczanych. Są smażone na patelni. Na talerzu występują w towarzystwie kwaśnej śmietany lub gulaszu.
  6. Lokse – to tradycyjny placek dostępny w wersji słodkiej i słonej.

To zaledwie kilka przykładowych dań, których szczególnie powinieneś spróbować, będąc w Słowacji. Jeśli jednak planujesz podróż do jej głębszych terenów, koniecznie sprawdź tradycyjne dania tego kraju!
Tradycyjne dania w głąb Słowacji
Chcąc poznać prawdziwe oblicze tradycyjnej kuchni Słowacji, warto popatrzeć w głąb kraju, który podobnie jak Polska dzieli się na charakterystyczne regiony. W zależności od regionu jest w stanie oferować odmienne smaki i nietypowe specjały.

Spisske parky

Dla fanów mięs polecamy skosztować regionalne kiełbaski wprost ze Spisza. Mają delikatny smak. Są podawane na gorąco z musztardą i chlebem. Ciekawe jak sprawdza się na grillu?

Kobracik

Tradycyjna potrawa z regionu Orawa. To cienki placek z boczku. Zawijany i smażony na patelni. Może być jedzony na słodko lub słono. Brzmi nietypowo?

Kapusnica

Zupa mięsna z dodatkiem kiszonej kapusty z regionu Liptów. Nietypowa, bo podawana w towarzystwie kwaśnej śmietany.
Kuchnia Słowacka – charakterystyczne cechy
Poszukiwacze smaków mogą zawiesić oko na słowackiej kuchni tradycyjnej, ponieważ oferuje sporo różnego rodzaju zup, dań mięsnych, klusek i deserów. Kuchnia słowacka wykorzystuje wiele lokalnych składników, takich jak mięso, nabiał, ziemniaki, kapusta kiszona, grzyby, jagody i zioła. Wielu rolników i hodowców wytwarza tradycyjne produkty, takie jak oscypek, bryndza i kiełbasa.

Poszukiwacze nowych doznań kulinarnych powinni wybrać się na poszukiwania nowych smaków, tym bardziej że tamtejsza kuchnia to połączenie wielu sąsiednich kultur – węgierskiej, czeskiej, austriackiej i polskiej.